Fartygsförteckning

96 fartyg från 21 olika länder har anmälts till Åbo. Du får närmare information om vissa av fartygen genom att klicka på fartygets namn i förteckningen här nedan.

NamnLandRiggtypByggdKlassLängd (m)
AdventureRysslandKutter1972C16,6
AglaiaÖsterrikeGaffelriggad ketch1998B14,37
AkelaRysslandSlup1985C13,62
AmurRysslandSlup1971D12,3
AnyaFinlandSlup1998D23,1
ArgoRysslandSlup1966D12,45
ArgusRysslandSlup1985C9,15
AstridFinlandKetch1947B29,59
Belle PouleFrankrikeTopsegelskonare1932B37,2
BettyDanmarkGaffelriggad ketch1913B18
BiesPolenKetch1972D15,48
Black Diamond of DurhamEnglandSlup1972C13,5
BrabanderLitauenGaffelriggad skonare1977B32
BylinaRysslandSlup1975C12,5
Challenge WalesEnglandKutter2000C22
Cisne BrancoBrasilienFullriggare1999A88,4
ConstantiaSverigeGaffelriggad skonare1908B31,45
Dar MlodziezyPolenFullriggare1982A108,81
Dar SzczecinaPolenSlup1969C18
De GallantHollandGaffelriggad skonare1916B36,02
EmelyPolenBark2008C14,98
EspritTysklandSkonare1995C19,92
FarurejPolenYawl1980C13,64
ForwardRysslandSlup1983D12,8
Fryderyk ChopinPolenBrigantin1992A54,74
GigiEnglandSlup1996D14,84
General ZaruskiPolenGaffelriggad skonare1939B28,81
Gmina PolicePolenSlup1972C19,01
Grossherzogin ElisabethTysklandGaffelriggad skonare1909A64,42
HelenaFinlandSkonare1992B39,28
HenrikaFinlandYawl1990D16,4
IhanaFinlandGaffelriggad skonare2010B23,89
IngoSverigeGaffelriggar skonare1922B37,8
IngridFinlandGaffelriggad kutter1932B20,51
Joanna SaturnaFinlandGaffelriggad skonare1903B32,8
Johann SmidtTysklandGaffelriggad skonare1974B35,57
JotunheimFinlandSlup1976/1984D13,44
Kapitan BorchardtPolenGaffelriggad skonare1918B41,9
KaredzhiRysslandSlup1969D12,33
KrasotkaRysslandTopsegelskonaren2013B43
KruzenshternRysslandFyrmastad bark1926A113,32
La GraceTjeckienBrigantin2010A33,72
LegiaPolenKetch1968C14,33
LeilaEnglandGaffelriggad kutter1892B15,5
Leonid TeligaPolenSlup1978C16,56
LietuvaLitauenSlup1976D20,38
LukullRysslandKutter1948C17,5
Malcolm MillerCypernStagsegelskonare1967B39,57
Merisissi IIIFinlandKetch1982D15,12
MerisusiFinlandSlup1971D13,05
MeripurakkFinlandKetch1973D12,5
MirRysslandFullriggare1987A108,8
MirceaRumänienTremastad bark1939A93,29
MooskEnglandGaffelriggad yawl1906B13,7
MorgensterHollandBrigantin1919A46,03
NadezhdaRysslandSkonare1912B39
NauticusPolenSlup1979D13,28
NavigatorFinlandYawl1947C16,05
NevaRysslandSlup1936C17,25
Ocean ScoutEnglandKetch1993C14,94
PogoriaPolenBarkentin1980A49,52
PolitechnikaPolenYawl1978D13,95
PolusRysslandSlup1985C9,15
ProlificEnglandKetch2002C34
Roald AmundsenTysklandBrigantin1952A50,2
RoyalistEnglandBrigantin2014A28,08
Royal HelenaBulgarienBarkentin2009A52,6
RoztoczePolenYawl1969C18,06
RupelBelgienGaffelriggad skonare1996B17,55
RusRysslandSlup1973D13,41
Santa Maria ManuelaPortugalGaffelriggad skonare1937A68,64
SedovRysslandFyrmastad bark1920A122,3
Shabab Oman IIOmanFullriggare2014A83,91
ShtandartRysslandFullriggare1999A32,2
SilesiaPolenKetch2016C13,2
Skonnerten JyllandDanmarkTopsegelskonaren1951B37,5
SorlandetNorgeFullriggare1927A64,2
Statsraad LehmkuhlNorgeBarkskepp1914A97,2
St IvEstlandSlup1990C12,12
TaraDanmarkKetch1958C18
TesiaPolenKutter1999C13,62
TheiaFinlandSlup2008D14,6
Thermopylae ClipperEnglandKutter1996C18,3
TinekeLitauenKetch1983C14,1
Tokka-LottaFinlandSlup1989D12,73
TornadoPolenSlup1972C17,4
Tre Kronor af StockholmSverigeBrigantin2005A44,79
TuulelindEstlandSlup2016D13,15
UraniaHollandKetch2004D29,04
UrticaPolenSlup2011D10,74
ValborgFinlandTvåmastad galeas1948B35
VariagRysslandSlup1973D12,45
Vega GamlebySverigeTopsegelskonaren1909B39,25
Wodnik IIPolenKetch1978C13,64
Zawisza CzarnyPolenSkonare1952B42,83
Zenobe GrammeBelgienKetch1961C28,15
ZrywPolenSlup1978D10,57