Kostnadsfri områdesprogram

Publikprogrammet under evenemanget

Onsdag  19.7             

VIKING LINE STAGE (ÖSTRA STRANDEN)

14.00–14.45         Kalakaverit-trio

15.30–16.30        Ilkka Arolan juhlaorkesteri

18.00                    Ellinoora

20–22                   Joanna & Bossakopla

******************************************************

Torsdag 20.7     

VARVSTORGETS SCEN

kl. 14.00–14.30    Invigningsceremoni

                              Tal: Åbo stadsdirektör Aleksi Randell

                              Knut Westeren ordförande för STI

                              Flottans Musikkår, flygvapnets Hawk

                              Överflygning med jaktplan

14.30                    Konsert med Flottans Musikkår

16.30–22.00         Program av Åbo konservatorium och Åbo Konstakademi

 

SUOMEN JOUTSEN -SCENEN

15.30                    Turun kansantanssin ystävät

16.00–16.30         Kvartetten Namikatse

17.00–17.45         Evergreens

18.00 –18.30        Dans

19.00 – 19.45       Evergreens

20.30–22              Sami Saari och en liten jazzensemble

 

VIKING LINE SCENEN, ÖSTRA STRANDEN              

14.00–14.45         Kalakaverit-trio

15.30–16.30         Ilkka Arolan juhlaorkesteri

18.00                     Roope Salminen & Koirat

20.00 – 22.00       Capo 5

 

SUOMEN JOUTSEN

18.00–19.00         Evenemangets präst Pasi Salminen

                               kan träffas på fartygets däck       

******************************************************

Fredag 21.7        

10.00–15.00         Fartygens besättningar tävlingar

                            

SUOMEN JOUTSEN -SCENEN

10.00                    Morgongudtjänst förrättad av Åbo sjömanskyrka

16.00–16.45        Shanty Singers                              

17.15                    Besättningsparad

17.20–17.30        Turun kansantanssin ystävät

18.00                    Prisutdelning

19.15–19.45        Quinsonitus kvintett

20.00–22.00        Relax Corner feat. Jussu Pöyhönen

 

SUOMEN JOUTSEN

18.00–19.00         Evenemangets präst Pasi Salminen kan träffas på fartygets däck

 

VIKING LINE SCENEN, ÖSTRA STRANDEN

12.00–12.45         Kalakaverit-trio

14.00–15.00         Ilkka Arolan juhlaorkesteri

17.00                     Chisu

18.00-20.00          Hilmapiiri

20.00–22.00         BeatBang

                            

VARVSTORGETS SCEN

14-16                    Program från konstakademin

18.30-21.30         Turku Rock Academy och Bandstand,

                             Ungdomstjänsternas program

22.00–22.45        Försvarsmaktens Musikkår

22.55                    Skärslipssymfoni, uruppförande.

                             Försvarsmaktens musikkår och

                             Timo "Jankke" Laaksonen som spelar vinkelslip

                             Kompositör Lauri Mäntysaari

******************************************************

Lördag 22.7       

SUOMEN JOUTSEN -SCENEN

11–13                   Program för barnen 

16–17                   The Mall Band

18–19                   Turun Harmonikkakerho

20.00–22.00         Dirty Harry Sextet

 

VIKING LINE SCENEN, ÖSTRA STRANDEN

12.00–12.45         Kalakaverit-trio

14.00–15.00         Ilkka Arolan juhlaorkesteri

17.00                     Jonne Aaron

18.00–20.00         Konsta Mäenpää

20.00–22.00         Katimarica         

 

VARVSTORGETS SCEN

14–16                   Program från konstakademin

                             Turku Jazz City-projektet

17–18                   Jazz City Turku: Flame Jazz Messengers               

19.30–20.30        Jazz City Turku: Turku Jazz Orchestra, feat. Aili Ikonen

21.00–22.00        Dandy Gravy’n Funks, solist Veeti Kallio

22.00                    Ekumenisk musikkväll, Domkyrkan.

                             Kun valas hotkaisi Joonan/Då valen slukade Jona – En konsert för folk i alla åldrar

                             Iktys-akvarieutställning

23.00                    Fyrverkeri

******************************************************

Söndag 23.7      

SUOMEN JOUTSEN -SCENEN

12–12.45              Aninkaisten sävel

13–14                   Samba Carioca                               

14.00                    Fartygen börjar kasta loss

                              Parade of Sails till Erstan

******************************************************

Måndag 24.7

14:00                   Tävlingens avsnitt II startar söder om Utö