Program
Under evenemangsdagarna kommer det att finnas gott om gratisprogram för allmänheten på två olika scener på båda sidor om älven: Helsingin Sanomat-scenen vid Varvintor och Suomen Joutsen-scenen framför Suomen Joutsen.
Under evenemangets dagar anordnas dessutom ett mångsidigt regionalt program i nedre delarna av Auraåminne och nära stadens centrum.
Programmet kulminerar på söndagen klockan 12 med den spektakulära segelparaden Parade of Sails, när segelfartygen seglar iväg genom Åbo skärgård mot nästa hamnar.
Torsdag 18.7
Reino-kollektiivi: Unelmista suurin (Den största av drömmar) -konst-upplevelseworkshop
klo 11:30 – 14:00
Barnens park (Barkersparken)
Suomen posetiivarit ry:s positivhalare
klo 12:00 – 20:00
Guidning i domkyrkan
klo 13:00 – 13:30
Centrum
Officiell öppningsceremoni
klo 14:00 – 15:00
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Engelskspråkig guidning i domkyrkan
klo 14:00 – 14:30
Centrum
Flottans musikkårs konsert
klo 15:00 – 15:30
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Åbo konservatorium presenterar: Pajazzo
klo 17:00 – 17:30
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Jättedockan Moder Jord
klo 17:30 – 19:00
Samba Carioca show
klo 18:00 – 19:00
Östra stranden
Musikandakt, Åbo domkyrka
klo 18:00 – 00:00
Centrum
Amanda Virkkunen: Akrobatik- och handbalanseringsuppträdande
klo 18:00 – 18:10
Västra stranden
Jazz City Turku presenterar: Josefiina Vannesluoma och Mortal Lease
klo 18:00 – 19:30
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Åbo konservatorium presenterar: Pajazzo
klo 18:15 – 18:45
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Luftakrobatik
klo 18:30 – 18:55
Västra stranden
Bryggdans, Jussi Lammela & J.A.L.O
klo 19:30 – 20:15
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Jazz City Turku presenterar: Nathan Francis Quintet ft. Vladimir Shafranov
klo 19:30 – 21:00
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Relax Corner feat. Pauli Hanhiniemi
klo 20:45 – 22:00
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Jazz City Turku presenterar: Kalevi Louhivuori Quartet, feat. Nina Mya: Louis & Ella
klo 21:00 – 22:00
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Evenemang präst
klo 12:00 – 13:00
Västra stranden
Fredag 19.7
Reino-kollektiivi: Unelmista suurin (Den största av drömmar) -konst-upplevelseworkshop
klo 11:30 – 14:00
Barnens park (Barkersparken)
Ville Viking
klo 12:00 – 12:30
Barnens park (Barkersparken)
Guidning i domkyrkan
klo 13:00 – 13:30
Centrum
Ville Viking
klo 13:00 – 13:30
Barnens park (Barkersparken)
Engelskspråkig guidning i domkyrkan
klo 14:00 – 14:30
Centrum
Ville Viking
klo 14:00 – 14:30
Barnens park (Barkersparken)
Besättningsparad
klo 16:00 – 00:00
Barnens park (Barkersparken)
Turku Rock Academy presenterar: Jytäorkesteri
klo 17:00 – 17:45
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Prisutdelningsceremoni
klo 17:00 – 18:00
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Amanda Virkkunen: Akrobatik- och handbalanseringsuppträdande
klo 17:30 – 17:40
Västra stranden
Jättedockan Moder Jord
klo 17:30 – 19:30
Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Luftakrobatik
klo 18:00 – 18:55
Västra stranden
Åbo konservatorium presenterar: Pajazzo
klo 18:15 – 18:45
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Punomo
klo 18:15 – 19:30
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Bryggdans, Kaiho
klo 19:15 – 20:00
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Disco Night Live: Flottans Lilla underhållningsorkester
klo 20:15 – 22:00
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Relax Corner feat. Sami Saari
klo 20:45 – 22:00
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Lördag 20.7
Reino-kollektiivi: Unelmista suurin (Den största av drömmar) -konst-upplevelseworkshop.
klo 11:30 – 14:00
Barnens park (Barkersparken)
Suomen posetiivarit ry:s positivhalare.
klo 12:00 – 20:00
Ville Viking
klo 12:00 – 12:30
Barnens park (Barkersparken)
Ponnyn Hercules på plats.
klo 12:00 – 14:00
Barnens park (Barkersparken)
Guidning i domkyrkan.
klo 13:00 – 13:30
Centrum
Ville Viking
klo 13:00 – 13:30
Barnens park (Barkersparken)
Ville Viking
klo 14:00 – 14:30
Barnens park (Barkersparken)
Program för barnen: Merkkarit och Kai Kuutamo
klo 15:00 – 15:45
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Luftakrobatik.
klo 15:30 – 15:55
Västra stranden
Amanda Virkkunen: Akrobatik- och handbalanseringsuppträdande.
klo 16:00 – 16:10
Västra stranden
Jättedockan Moder Jord rör sig på området.
klo 16:00 – 18:00
Program för barnen: Mimi ja Kuku
klo 16:00 – 17:00
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Luftakrobatik.
klo 17:00 – 17:25
Västra stranden
Turku Rock Academy presenterar: Whiteout
klo 17:00 – 17:45
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Amanda Virkkunen: Akrobatik- och handbalanseringsuppträdande.
klo 17:30 – 17:40
Västra stranden
Åbo konservatorium presenterar: Pajazzo
klo 18:15 – 19:15
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Aninkaisten sävel
klo 18:15 – 19:00
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Bryggdans, Kati & Kuiskaus
klo 19:30 – 20:15
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Annika Nord
klo 19:30 – 20:15
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Dirty Harry Sextet
klo 20:45 – 22:00
Helsingin Sanomat scen (Varvstorget)
Turku Jazz Orchestra, feat. Kasmir
klo 20:45 – 22:00
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Söndag 21.7
Viis papeista
klo 10:00 – 10:45
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Shanty Singers
klo 11:30 – 12:30
Suomen Joutsen scen (Forum Marinum)
Jättedockan Moder Jord
klo 12:00 – 14:00
Amanda Virkkunen: Akrobatik- och handbalanseringsuppträdande
klo 12:30 – 12:40
Västra stranden
Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Luftakrobatik
klo 13:00 – 13:25
Västra stranden
Amanda Virkkunen: Akrobatik- och handbalanseringsuppträdande
klo 13:30 – 13:40
Västra stranden
Parade of Sails på Erstan
klo 14:00 – 15:00