Siirry sisältöön sitemap

Cutty Sark Tall Ships’ Races 1996

 

Cutty Sark Tall Ships’ Races 1996 -jokirantaa. Kuva: Hannu Leppänen.

31.7. – 3.8.1996 järjestetty Cutty Sark Tall Ships’ Races oli historiallinen tapahtuma, sillä se oli ensimmäinen kerta, kun Turku toimi tämän kansainvälisen suurtapahtuman isäntäkaupunkina. Aiemmin laivoja oli nähty Maarianhaminassa ja Helsingissä. Tapahtuma houkutteli Aurajoen rannoille noin 400 000 kävijää ja muutti pysyvästi kaupungin suhdetta jokeensa.

Turun Tall Ships Races -tapahtumilla on ollut suuri vaikutus Aurajoen kulttuurin ja merellisen Turun kehittymiseen. Ensimmäisen tapahtuman saamisesta Turkuun neuvoteltiin jo vuonna 1994 ja silloisella kaupunginjohtaja Armas Lahoniityllä oli tässä merkittävä osa.

Aurajoen alajuoksu otti ensimmäisen askeleensa karusta teollisuusalueesta kohti elävää kulttuurialuetta, kun se aukesi yleisölle vuoden 1996 Tall Ships Races -tapahtuman myötä. Vanha köysitehtaan rakennus korjattiin ja uusia asuintaloja rakennettiin alueelle. Rantakatuja päällystettiin ja alue avautui ensi kertaa jalankulkijoille. 

Merenkulun valtakunnallinen vastuumuseo ja Suomen merivoimien museo Forum Marinum rakentui pari vuotta myöhemmin, vuonna 1999 merellisen Turun ytimeen. 

Osallistujia kaukaa ja läheltä

Tapahtumaan osallistui kymmeniä suuria purjelaivoja ja pienempiä aluksia eri puolilta maailmaa. Erityisen mieleenpainuvia aluksia olivat: 

Cuauhtémoc (Meksiko): Meksikon laivaston koululaiva tunnetaan näyttävästä saapumisestaan, jossa miehistö seisoi raaoilla laulaen Meksikon kansallislaulua. Alus oli tapahtuman keskipiste ja suuri kiinnostuksen aihe. Alus nähtiin myös toisen kerran Turussa vuoden 2003 tapahtumassa. 

Dar Młodzieży (Puola): 108-metrinen jättiläinen, joka on ollut vakiovierailija Turussa myös myöhempinä vuosina. 

Sedov (Venäjä), maailman suurin perinteinen purjealus, joka vielä 1996 oli valkokylkinen, mutta maalattiin myöhemmin alkuperäiseen mustaan väriinsä. 

Purjealus Sedov Turussa. Kuva: Hannu Leppänen.

Sir Winston Churchill (Iso-Britannia): Kolmimastoinen kuunari, joka oli yksi kilpailun tunnetuimmista aluksista. 

Auran Tähti-Poikien partiovene: Myös paikallisia toimijoita osallistui tapahtumaan omilla aluksillaan. 

Muita tunnettuja Itämerellä tuolloin purjehtineita aluksia olivat muun muassa Kruzenshtern (Venäjä) ja Christian Radich (Norja).

Kuninkaallinen vierailu

Merkittävin vieras oli Edinburghin herttua, prinssi Philip, joka vieraili Turussa tutustumassa aluksiin ja miehistöihin. Philip osallistui myös kapteenien illalliselle Turun linnassa ja kävi keskusteluja tasavallan presidentti Martti Ahtisaaren kanssa.

”Aurajoella prinssi Philipiä kuljettanut vene kävi kääntymässä aina Martinsillalla asti. Kuninkaallista ajelua tervehtivät niin rannan yleisön kuin miehistöjenkin kättentaputukset. Useissa laivoissa miehistö oli rivissä reelingillä vilkuttamassa tai heiluttamassa hattujaan.”

Turun Sanomien seurapiiritoimittaja Jamie Nieminen 30.7.1996

Edinburghin herttua Prinssi Philip kuunari Sir Winston Churchillin kannella. Kuva: Arto Takala, Turun Sanomat.

Merellinen Turku maailmankartalle

Vasemmalla vuoden 1996 tapahtuma-aluetta. Oikealla purjealukset Mir ja Sedov Aurajoen rannalla. Kuva: Hannu Leppänen

Tapahtumaa varten Turku kunnosti Aurajoen länsirannan rantabulevardiksi, mikä käynnisti joen alajuoksun muutoksen teollisuusalueesta nykyiseksi kulttuurikeskittymäksi.

Turku toimi kilpailun etappisatamana, jossa suoritettiin miehistöjen vaihtoja ja järjestettiin miehistöille suunnattuja urheilu- ja viihdetapahtumia. 

Tapahtuma hurmasi niin turkulaiset kuin matkailijat ja aloitti tien kohti kaupungin asemaa Itämeren merellisten suurtapahtumien isäntänä. Tämä johti myöhemmin Turun nimeämiseen tapahtuman viralliseksi Itämeren ”ankkurisatamaksi”.

 


Cutty Sark Tall Ships' Races 1996 logo

Cutty Sark Tall Ships Races -kisan pääsponsorina ja nimessä oli vielä 1996 ja 2003 Turun tapahtumissa viskimerkki Cutty Sark.

Vuoden 2009 tapahtumaan mennessä englantilainen pääjärjestäjä luopui nuorisotapahtuman imagoon huonosti sopivasta sponsorista.