Siirry sisältöön sitemap

Turun tapahtumaviikon mittava yleisöohjelma on julkistettu

24.04.2024


Turun Tall Ships Races -tapahtumaviikko alkaa tiistaina 16.7. Aurajoen alajuoksulla sijaitsevan tapahtuma-alueen aukeamisella. Viralliset tapahtumapäivät torstaista sunnuntaihin 18.–21.7. ovat täynnä musiikkia, taidetta ja muuta oheisohjelmaa kaikenikäisten kävijöiden iloksi.

Tutustu koko viikon ohjelmaan alta!


Tapahtumaviikko tiistaista sunnuntaihin 16.21.7.

Tiistai 16.7.

Tapahtuma-alue Aurajoen alajuoksulla avataan yleisölle.
Myynti- ja ravintolatoiminta käynnistyy.

Torstai 18.7.

11.30–14.00 Reino-kollektiivi: Unelmista suurin -taide-elämystyöpaja

Suomen Joutsen -lava

Juontajina Turun Flikka Matilda Gustafsson ja Turun Poika Abdel Bettahar

14.00 Viralliset avajaiset
Laivaston soittokunta, joht. musiikkikomentajakapteeni Juha Ketola
Pormestari Minna Arve
STI Race Chairman Raúl Mimbacas

15.00 Laivaston soittokunnan konsertti
solisti Osmo Ikonen

Jazz City Turku esittää:
18.00 Josefiina Vannesluoma & Mortal Lease
19.30 Nathan Francis Quintet ft. Vladimir Shafranov
21.00 Kalevi Louhivuori Quartet feat. Nina Mya: Louis & Ella

Helsingin Sanomat -lava (Varvintori)

Juontajana Jankke Laaksonen

17.00 Turun konservatorio esittää

18.15 Turun konservatorio esittää

19.30–20.15 Laituritanssit, Jussi Lammela & Jalo

20.45–22.00 Relax Corner feat. Pauli Hanhiniemi

Turun Taideakatemian ohjelmaa

17.30–19.00 Jättinukke Äiti Maa liikkuu alueella

18.00 Amanda Virkkunen: Akrobatia- ja käsitasapainoesitys, esityksen kesto n. 10 min.

18.30 Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Ilma-akrobatiaa,
esityksen kesto n. 25 min, lähellä Varvintoria

Muuta ohjelmaa

13.00 Opastus tuomiokirkossa (maksuton), kesto n. 30 min.

14.00 Englanninkielinen opastus tuomiokirkossa (maksuton), kesto n. 30 min.

18.00 Ekumeeninen musiikkihartaus, Turun Tuomiokirkko, piispa (emeritus) Kaarlo Kalliala, puhe

18.00 Samba Cariocan show, Itäranta, Valkoisen talon edusta

Posetiivarit ry:n posetiivarit soittavat tapahtuma-alueella

Perjantai 19.7.


10.00–13.00 Alusten miehistöjen kilpailut eri puolilla kaupunkia
Tankofutiskisa, urheilupuiston yläkenttä
Hengenpelastuksen viestiuintikilpailu, Samppalinnan uimastadion
Soutukilpailu kirkkoveneillä, Auransillan ja teatterisillan välinen osuus
Kaupunkiseikkailu, kauppatori – kauppahalli – kesäkatu – kävelykatu – kauppatori

Lastenpuisto (Barkerinpuisto)

11.30–14.00 Reino-kollektiivi: Unelmista suurin -taide-elämystyöpaja

12.00 Ville Viking

13.00 Ville Viking

14.00 Ville Viking

16.00 Miehistöparaati, mukana Laivaston soittokunta ja Lahjan tytöt
Reitti: Kauppatori – Yliopistonkatu – Ursininkatu –Läntinen Rantakatu – Suomen Joutsen -lava

Suomen Joutsen -lava

Juontajina Turun Flikka Matilda Gustafsson ja Turun Poika Abdel Bettahar

17.00 Palkintojenjakotilaisuus
Lahjan tyttöjen paraatitytöt ja Laivaston soittokunnan fanfaariryhmä

18.15–19.30 Punomo

20.15–22.00 Disco Night Live
Laivaston pieni viihdeorkesteri
Solistit: Jennie Storbacka ja Jepa Lambert

Helsingin Sanomat -lava (Varvintori)

Juontajana Jankke Laaksonen

17.00–17.45 Turku Rock Academy esittää: Jytäorkesteri

18.15 Turun konservatorio esittää

19.15–20.00 Laituritanssit, Kaiho

20.45–22.00 Relax Corner feat. Sami Saari

Turun Taideakatemian ohjelmaa

17.30–19.30 Jättinukke Äiti Maa liikkuu alueella

17.30 Amanda Virkkunen: Akrobatia- ja käsitasapainoesitys, esityksen kesto n. 10 min 

18.00 Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Ilma-akrobatiaa, esityksen kesto n. 25 min, lähellä Varvintoria

Muuta ohjelmaa

13.00 Opastus tuomiokirkossa (maksuton), kesto n. 30 min

14.00 Englanninkielinen opastus tuomiokirkossa (maksuton), kesto n. 30 min.

Suomen posetiivarit ry:n posetiivarit soittavat tapahtuma-alueella

Lauantai 20.7.


Lastenpuisto (Barkerinpuisto)

11.30–14.00 Reino-kollektiivi: Unelmista suurin -taide-elämystyöpaja

12–14 Hercules-poni tavattavissa

12.00 Ville Viking

13.00 Ville Viking

14.00 Ville Viking

Suomen Joutsen -lava

Juontajina Turun Flikka Matilda Gustafsson ja Turun Poika Abdel Bettahar

15.00–17.00 Lasten ohjelmaa
15.00 Merkkarit & Kai Kuutamo
16.00 Mimi ja Kuku

18.15–19.15 Aninkaisten sävel

19.30–20.15 Annika Nord

20.45–22.00 Turku Jazz Orchestra, feat. Kasmir

Helsingin Sanomat -lava (Varvintori)

Juontajana Jankke Laaksonen

17.00–17.45 Turku Rock Academy esittää: Whiteout

18.15 Turun konservatorio esittää

19.30–20.15 Laituritanssit, Kati & Kuiskaus

20.45–22.00 Dirty Harry

Turun Taideakatemian ohjelmaa

16.00–18.00 Jättinukke Äiti Maa liikkuu alueella

15.30 Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Ilma-akrobatiaa, esityksen kesto n. 25 min, lähellä Varvintoria

16.00 Amanda Virkkunen: Akrobatia- ja käsitasapainoesitys, esityksen kesto n. 10 min

17.00 Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Ilma-akrobatiaa, esityksen kesto n. 25 min, lähellä Varvintoria

17.30 Amanda Virkkunen: Akrobatia- ja käsitasapainoesitys, esityksen kesto n. 10 min

Muuta ohjelmaa

13.00 Opastus tuomiokirkossa (maksuton), kesto n. 30 min.

Suomen posetiivarit ry:n posetiivareita esiintymässä tapahtuma-alueella

Sunnuntai 21.7.


Suomen Joutsen -lava

Juontajina Turun Flikka Matilda Gustafsson ja Turun Poika Abdel Bettahar

10.00 Viis papeista

11.30 Shanty Singers

Turun Taideakatemian ohjelmaa

12.00–14.00 Jättinukke Äiti Maa liikkuu alueella

12.30 Amanda Virkkunen: Akrobatia- ja käsitasapainoesitys, esityksen kesto n. 10 min

13.00 Victoria Adamova, Isabella Hännikkälä, Ella Laitinen: Ilma-akrobatiaa, esityksen kesto n. 25 min, lähellä Varvintoria 

13.30 Amanda Virkkunen: Akrobatia- ja käsitasapainoesitys, esityksen kesto n. 10 min




~12.00 Parade of Sails Airistolla


Turun kaupunki pidättää oikeudet ohjelmamuutoksiin.

Artikkelikuva: Seilo Ristimäki